חמשת העקרונות לתקשורת מקרבת עם ביתך:

  1. זיהוי הצרכים הרגשיים שלך

בכל מערכות היחסים שלנו ישנם הצרכים הרגשיים שלנו מהילדות. הצורך להיות נראות, חשובות, קיימות ,בעלות משמעות. הצורך להרגיש בסדר ולהיות נאהבות בדיוק כמו שאנחנו.

חשוב שתזכירי זאת לעצמך ולאחר מכן שוחחי על כך עם ביתך, שאלי אותה: איפה את מרגישה בעלת משמעות? אם קשה לה לענות חישבו יחד, אולי מתוך היותה אחות טובה ואחראית ששומרת ועוזרת למאמץ המשפחתי בימים אלו. אולי היא משמעותית בדאגה לחיית המחמד המשפחתית, או רק על זה שהיא שומרת על שיגרה בריאה ודואגת לחייך ולכבד את שאר בני הבית משפיעה על כל מהלך היום בצורה שמאפשרת לכולם התנהלות קלה ואופטימית יותר .ודרך כך  נותנת דוגמא לשאר האחים. ועוד אפשרויות אותן תגלו במהלך השיח וחשיבה משותפת…

 מה שחשוב שיופנם היא ההבנה שכולנו בעלי משמעות בחיים אלו , הבנה זו גורמת לכשעצמה לסיפוק גדול ולקבלת כוחות להתמודדות במצבים מתסכלים ולא פשוטים בחיים.

2. זיהוי ההשלכה

הסבל והקושי שלנו בתוך מערכת היחסים עם ביתנו ובמערכות יחסים בכלל ,נובעים מכך שאנחנו משליכות את הצרכים הרגשיים והתפיסות שלנו על הצד השני , החוכמה ללמוד לזהות מתי אנחנו עושות את השלכה הזו. לעצור לנשום עמוק עד 10 ולחשב מסלול מחדש כזה שיאפשר שיח מחודש ומקרב ,דרכו הקושי שלך יתבהר ויובן לצד השני וכך הסבל במערכת יחסים לחוצה ולא מובנת יתרכך וישתפר.

לדוגמא: בתקופות בחיים שיש אי ודאות גדולה, ומתוך כך הרבה לחצים כלכלים ונפשיים ,איתם אנחנו צריכות להתמודד ביום יום ,קשיים אלו שייכים לעולם המבוגרים  ועלינו למצוא להם פתרונות יצירתיים ומהירים, מציאת פתרונות אלו לוקחות מאתנו הרבה סבלנות, אורך רוח וריכוז ,ומשפיעות לפעמים על מערכת היחסים עם ילדנו שלרוב לא מודעים למצבנו הנפשי והכלכלי ואין להם היכולת למצוא פתרונות עבורנו, לחלקנו זה יכול להזכיר סיטואציות דומות מבית ילדותנו ויזכיר לנו אך ההורים שלנו התמודדו עם קשיים… לפעמים זיכרונות אלו ישפיעו גם על התגובות האוטומטיות שלנו, לכן חשוב לזהות את ההשלכה, בידקי את עצמך, האם במערכות היחסים שלך את  מתנהגת “באוטומט” מול ביתך? האם התגובה שלך נכונה מועילה? האם היא מובילה אותך לתקשורת מקרבת מול ביתך או להפך הודפת ומרחיקה?

3. לקיחת אחריות

לקיחת אחריות מתבטאת בהבנה שהיא (אימא שלי או הבת שלי) לא עושה לי שום דבר במתכוון אלא אני זאת  המופעלת רגשית מההתנהגות שלה ,והרגשות שלי והצרכים שלי הם שלי ובאחריותי.

ולכן אזכיר לעצמי שהצורך שלי (ושל ביתי ) להרגיש אהובה נחוצה ובעלת משמעות הוא בסיסי, נכון וחשוב  להתפתחותי האישית ולחיזוק מערכת היחסים בינכן.

4. מציאת פתרונות

לתת מענה לצרכים האישיים שלי מתוך עצמי – אני מאמינה ש: “אימא טובה זו אימא שטוב לה”

 ומתוך ההבנה הזו בדקי עם עצמך מהם הנושאים המשמעותיים בחייך המעכבים אותך ומקשים עלייך בתוך מערכות היחסים שלך עם הסובבים אותך. רכשי, קראי ולמדי עצמך  כלים להתמודד עם הצרכים הרגשיים שלך -דרך עבודה עם רגשות, עבודה עם מחשבות ,עבודה על תפיסת המציאות ומערך האמונות הפנימיות שלך, חיבור לילדה הפנימית ,יצירת מקום בטוח בתוך עצמך.

5. תקשורת

הקשבה – הסכמה לקבל את החוויה שלה כאמתית (כל עוד אני משליכה עליה את הכאב שלי אני לא יכולה באמת לראות ולהבין אותה וגם לא באמת לראות ולהבין אותי)

ביטוי – לבטא את עצמי מתוך מקום שמשתף בחוויה שלי בצורה אותנטית, ולא מתוך מקום תוקף או מאשים.

תרגול משותף לתקשורת מקרבת

כל אחת מכן הולכת לשאול את השנייה 5 שאלות דרכן תתרגלו הקשבה ,הכלה ותקשורת פתוחה ומקרבת ללא בקורת כזו שתאפשר לכן להבין את החוויה של הצד השני .

הנחיות איך לבצע את התרגיל –

שואלת:

•           הקשבה מלאה ללא תגובה

•           מאפשרת מקום בטוח לצד השני

•           תפקידך הוא להבין בדיוק את החוויה של הצד השני

•           כותבת את התשובות

נשאלת:

•           מדברת במשפטי “אני”- מתחילה משפטים במילה אני:

      אני מרגישה, אני חווה, אני צריכה.

•           לא מטיחה בצד השני

•           לא מתחילה משפטים ב-“את”

•           לא אומרת “בגללך” “עשית לי”

•           התפקיד שלה זה להסביר את החוויה שלה ללא האשמה

השאלות

  1. במה את מרגישה שאת יכולה לסמוך עליי?
  • מה הכי מפריע/ כואב לך בקשר שלנו?
  • מה את הכי אוהבת בקשר שלנו?
  • שתפי במשהו שאת אוהבת בעצמך
  • שתפי במשהו שאת אוהבת בי

לאחר השיתוף וליצירת חיבור רגשי  שאלו אחת את השנייה:

מה ראיתי בעיניים שלה?

מה הרגשתי כשהסתכלתי בעיניים שלה?

מאחלת לכן הצלחה, סבלנות  הדדית, ואת ההבנה המשמעותית שאתן מחוברות יחד בגוף ובנפש ולכן אהבתכן חזקה ותעבור כל קושי ומכשול.

באהבה

שירלי רוזנס

Call Now Button
וואטסאפ
צריכים עזרה?
דילוג לתוכן